Eneseabi

 
  • PALAVIK, KÖHA JA NOHU.

2 aastastel lastel võib viirushaigusega palavik olla kuni 2 ööpäeva, suurematel kuni 4 ööpäeva, enne kui arstiga või õega nõu pidada. Palavikuks loeme kehatemperatuuri üle +38C. Palaviku alandamiseks anda paracetamoli 15mg/kg küünlana või siirupina või tabletina. Näit.10 kg-sele lapsele panna küünal 150mg pärasoolde, kuni 3 x ööpäevas. Kuna aurumine on palavikuga suur, anda palju juua – niipalju kui laps on nõus võtma (vett, lahjat morssi, teed vms). Täiskasvanu võtab palavikuga kas 500-1000mg paracetamoli või 400-600mg ibuprofeni. Ibuprofen, nii nagu ka aspirin. võib magu ärritada ja kõrvetisi tekitada.

KURGUVALU on tihti viiruse esimestel päevadel. Siis tuleks kurku vaadata. Kui mandlid on turses, suured ja punetavad ja pinnal on näha kollakaid mädalaike, on ilmselt tegu tonsilliidi ehk Angiiniga ja patsient vajab antibiootilist ravi. Kui ühe poole kurgukaar on teisest rohkem turses ja patsient räägib moonutatud kõrgetämbrilise häälega, võib olla tegu madlitaguse mädanikuga ja kindlasti näidata arstile.

Tihti tekib 2-5 a lastel eriti õhtuti haukuva köha hoog ja häälekähedus ja veidike vilistav hingamine. See on larüngotrahheiidi tunnuseks, mille esmaabiks võiks anda ventolini ja zyrtecit ja teha soojaveeauru inhalatsiooni.

Oluline on jälgida lisakaebusi. Kui laps palju nutab, võib ta tunda pea- või KÕRVAVALU. Kindel on keskkõrvapõletiku diagnoos siis, kui kõrvast tuleb kollakasvalget mäda. Ka nn tragus-sümptoom (kui sõrmega kõrvanukile vajutada,hakkab laps nutma) viitab kõrvapõletikule. Siis peaks arstile pöörduma.

Kui täiskasvanul on pikaajaline palavik PEAVALUGA, võib kahtlustada meningiiti. Kindlasti arstile pöörduda.

Tugev KÖHA viirushaiguste esimesel 4 päeval on tavaline. Kui köha hiljem järjest süveneb, samas temperatuuri tõusu ei ole, on ilmlselt tegu bronhiidiga. Kõrge palavikuga tugev köha võib viidata KOPSUPÕLETIKULE. Selle kahtlusel tuleb arstile minna. Vaid väikelastel võib kopsupõletik olla ilma palavikuta, sedagi harva.

KÖHA raviks alla 3-aastastel võiks tarvitada ventolinisiirupit 1ml/eluaasta kohta 3 x p. ja kuuma jooki ning veeauru inhalatsioone. Kuiva köha puhul võib anda ka LUUDEROHUEKSTRAKTI. Üle 3-aastastel võiks kasutada samuti ventolini, rögalahtistist AMBROKSOOLI 1 teelusikas 3 x p. KÖHAVAIGISTIST võib anda COCODAMOLI täiskasvanule 1 tbl 3 x p., lapsele pool tbl 3 x p. Sisaldab paracetamoli ja codeini, viimane on hea köhapärssija.

Kui 2 nädalaga ei ole köha möödunud, peaks meedikuga konsulteerima.

  • KÕHUVALU JA KÕHULAHTISUS, OKSENDAMINE on kõige sagemini viirusliku seedetrakti põletiku tunnuseks. Esineb ka puhangutena, viirustest üks halvemaid on ROTAVIIRUS, mis tekitab väikelastel tihti pikaldast oksendamist ja vedelikukadu. Reeglina, kui lapsele 6 tundi ei ole toit ja jook sisse jäänud ja ta oksendab kõik välja, oleks vaja tilgutusravi. Selleks pöörduda haigla vastuvõtuosakonda. Muul juhul saab ravida kodus. Valikvahend on BAKTERPREPARAAT nt. Enterol, linex, gefilus – väikelastele on pulber kotikestes, täiskasvanuile kapslites, kasutada 3 x p. Lisaks juua veel mineraalidega vett. Lapsele sobib hästi ka kergelt magustatud tee. Apteegis on REHÜDROONI pulbrid mis lahustatakse 1 l.  Vees ja juuakse päeva jooksul.

SMECTAT kasutatakse ka tihti. Aktiveeritud süsi ei ole tänapäeva seisukohalt oluline ravipreparaat.

Kui soolepõletik kestab ÜLE 1 NÄDALA, peaks võtma bak.külvi kahtlusega bakteriaalsele haigusele. Siis ravitakse juba antobiootikumidega.

  • Sageduselt TEISEL KOHAL peale viirushaigusi esinevad SELJAVALUD. Tavaliselt tekivad seljavalud kas raskuste tõstmisel vales selja asendis või kui higise kerega saab selg külma. Soodustavateks faktoriteks on ülekaal ja vähene füüsiline aktiivsus. 98% seljavaludest on konservatiivselt ravitavad. Operatsiooniradikuliidile viitavad ainult valu kiirgumine seljast tuharasse ja sealt jalga varvasteni, eriti kui osa varbaid on tuimad. Ka urineerimishäired ja võimetus jalale toetuda on operatsiooniradikuliidi tunnusteks, siis pöörduge arstile.

Ülejäänud juhtudel saab patsient ravida oma selga ise. IBUPROFEEN 400-600mg 2-3 x päevas, soovitavalt koos maokaitsega – omep 10 on apteegis käsimüügis. Paaril esimesel päeval anda seljale rahu, mitte üle koormata. VÕIMLEMIST seljale tuleb hakata tegema nii varakult kui võimalik. Võimelda valu piirini, ennem võib ka valuvaigisteid võtta.

  • HAIGUSLEHE väljastamine. Kui patsient on haigestunud ja ei saa tööle minna, peab ta helistama arstikabinetti HILJEMALT JÄRGMISEL TÖÖPÄEVAL peale haigestumist. Vaid siis saab HAIGUSLEHTE kirjutada eelmisest päevast. Meedik otsustab kaebuste järgi, kas on vajalik haige visiit arsti juurde või vastupidi, ja kui ei, saadab digiretseptiga ravimid.

PEAVALU täiskasvanul.

1.kui peavalu eriti füüsilisel pingutusel – mõõta vereõhku, võib olla hüpertensiooni e. Vererõhuhaiguse tunnuseks, eriti üle 40-aastastel.

2.kui viimasel ajal pidev püsiv peavalu päeval ja öösel, valuvaigisti aitab vaid korraks ja vähe – eriti kevadest hilissügiseni – võib olla tegu puugihaigustega, borrelioosi või entsefaliidiga, vajaks ehk analüüse.

3. kui peavalu suhtregulaarse vahega – näit.1 või 2 näd. Tagant ja peamiselt pea ühes pooles alati ja eriti kui valule eelneb AURA – virvendused silmade ees- on ilmselt tegu migreeniga. Aitavad paracetamol, ibuprof. Valuhoo puhu, peaks aga tulema ka arsti konsulteerima spetsiifilise ravi määramiseks.

4.kui valu ÜHEL POOL põses, kõrvas või silmas – eriti kui kevad või sügis või külmad tuulised ilmad – on tõenäoliselt KOLMIKNÄRVIVALU – tulla arstile konsulteerima.

PEARINGLUS JA TASAKAALUHÄIRED täiskasvanuil:

Keskealistel tavaliselt VERTIIGO e. merehaigus ilma mereta – vajalik esialgu rahu, siis peaharjutused ja betahistiini tabletid.

KAELA, ÕLGADE, JÄSEMETE VALUD ilma traumata – tavaliselt närvi- ja liigesesündroomid – siis rahu, määrimised diclaci, ketoprofeeni vms salvidega ja ibuprofeeni või paratetamooli sisse võtta 1 tbl 3 x p.Kui valu selle raviga ei möödu 1-2 nädalaga – arstile.

RINDKEREVALUD noortel kuni 40 a. Inimestel – tõenäoliselt roidevahenärvi põletikud – paracet või ibuprofeen. Kui koos köha ja palavikuga – võib olla pleuriidi või pleuropneumoonia tunnuseks, pöörduda arstile. Kui rindkerevalud vanemas eas, peale 50. Eriti suitsetajatel ja eriti seoses füüsilise tööga suurenevad rindkerevalud mis on rinnaku taga ja kiirguvad vasaku abaluu taha ja kätte – võivad olla stenokardia e. südamesoonte ahenemise tunnuseks. Aitab nitroglütseriin, pöörduda kiiresti arstile, mitte rasket tööd teha.

TUGEV RINDKEREVALU JA SUUR NÕRKUS – võib olla infarkti tunnuseks, kutsuda kiirabi.

SÜDAME RÜTMIHÄIRED. Kui inimene tunneb vahel üksikut südamelööki, on see tavaline ventrikulaarne ekstrasüstol ja ei ole ohtlik. Need tekivad tihti siis kui on vaimne või füüsiline ülekoormus, on liiga palju napsitatud või suitsetatud.

Kui südame rütmihäired on pidevad ja sagedased ning pikkade episoodidena – kindlasti pöörduda arstile.

KÕRVETISED, VALUD ÜLAKÕHUS,RINNAKU TAGA ja PUHITISED võivad sageli olla reflukshaiguse ehk mao ülihappesusliku limaskesta põletiku sümptomiks. Esmaabina võib apteegist osta OMEP10 – 1-2 tabletti päevas. Mao ülihappesust esineb tihti noorematel inimestel ja just kevadel või sügisel või stressirohkel perioodil. Kui 1-2 nädalat omepravi ei aidanud, on soovitav pöörduda arstile uuringuteks.

VALUD PAREMAL ÜLAKÕHUS on tihti sapipõiepõletiku ja sapikivide tunnuseks. Esmaabiks NOSPA, vajalikud uuringud arsti juures. Esmaabiks nospa 2×3, paracetamol 2×3.

VALUD SELJAS KIIRGUMISEGA KÜLJELT ETTE PÕIDE, iiveldus, sage urineerimine on sageli neerukivide sümptoomideks. Esmaabiks nospa 2×3, paracetamol 2×3, valu jätkumisel pöörduda arstil.

VALUD KESKKÕHUS ja seljas – tihti kõhunäärmepõletiku tunnuseks. Nospa,paracetamol, arstile.

KÕHUVALU KÕHULAHTISUSEGA või lühiaegne koolikuline, hoogudena kõhuvalu – tihti sooleinfektsiooni puhul. Aitab nospa ja bakterpreparaat, näit-linex forte 1×3. Valu jätkumisel pöörduda EMOsse.

TUGEV VALU MIS ALGUL ÜLE KÕHU JA LÕPUKS LÄHEB PAREMALE ALLKÕHTU – võib olla pimesoolepõletiku tunnuseks, pöörduda EMOSSE.

ALLKÕHUVALUD NAISTEL MIS SEOTUD PÄEVADEGA VÕI 2 NÄD. PEALE PÄEVI – menstrutasiooni või ovulatsioonivalud, aitab paracetamol või ibuprofen.

SÜDAMEPEKSLEMIS- HIRMU- VÄRINA või MINESTAMISHOOD – kõige sagemini paanikahäire – kõrvaldada stressifaktorid, vajadusel konsulteerida perearstiga või psühhiaatriga. Esmaabiks tarvitada valocordindiazepami tilku 10-15 hoo puhul. Teevad uniseks!

SISEMINE VÄRIN JA ÄREVUS, UNETUS – tõenäoliselt ärevushäire. Kõrvaldada stressifaktorid, kasutada und soodustavaid taimseid toidulisandeid. Vajadusel konsulteerida perearsti või psühhiaatriga. Esialgu aitab valocordindiazepam.

SEGASUSSEISUNDID vanadel inimestel – tõenäoliselt ateroskleroosist – konsulteerida psühhiaatri või perearstiga.

SEGASUSSEISUND noorematel. Uurida kas viimase 3 nädala jooksul ei ole massiliselt alkoholi tarvitanud – võib olla deliiriumi tunnuseks. Konsult.psühhiaatriga. Kui ei ole massiliselt alkoholi joonud, võib olla psühh.haiguse tunnuseks.

NAHALÖÖBED ilma palavikuta – pöörduda nahaarstile.

NAHALÖÖBED JA PALAVIK võivad olla lööbega kulgevate viirushaiguste tunnuseks, küsida nõu perearstilt või – õelt.

KRAMBID SÄÄREMARJADES on peale rasket tööd, pikka köndimist füsioloogilised sest piimhape koguneb lihastesse. Soovitada magneB6 vitamiini 1-2 tbl 2 x p. ja koormus maha.

KRAMBID JA RAHUTUS JALASÄÄRTES ja jalgade kuumamine õhtul teki alla minnes on nn.rahutute jalgade sündroomi tunnuseks. Aitavad une-mati lahus 1 spl.enne und või rahustid – valocordindiazepami tilgad jms.

JUUSTE VÄLJALANGEMINE tavaliselt D-vitamiin puudusest, osta ja kasutada seda.

TRAUMAD – PÖÖRDUDA ERAKORRALISE MEDITSIINI OSAKONDA

NAHAKASVAJAD;SONGAD,HEMORROIDID jm.operatsiooni vajavad haigused -DR.A.Meriloo vastuvõtule.